Akdeniz İklimi Nedir?

Akdeniz İklimi Nedir?

Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Yaz kuraklığının nedeni Dinamik Yüksek Basınç kuşağının etkisinde kalmasıdır. Bitki örtüsü makidir. Türkiye’de Akdeniz ikliminin görüldüğü yerler ve özellikleri şunlardır:

Akdeniz Kıyıları

Yer şekillerinin etkisiyle dar bir kıyı şeridinde klasik Akdeniz iklimi etkilidir. En sıcak ay ortalaması 28°C, en soğuk ay ortalaması 10°C’dir. Kış ılıklığının en belirgin olduğu yerdir. Kar yağışına ve don olayına ender rastlanır. Yıllık yağış ortalaması 600-700 mm, dağ eteklerinde 10000 mm’dir. Dağ eteklerinde yamaç yağışları görülmekle beraber cephesel yağışlar daha baskındır. Yağış rejimi düzensiz olup, en yağışlı mevsim kıştır.

Ege Kıyıları

Dağlar kıyıya dik uzandığından, kıyıdan yaklaşık 200 km içerilere kadar Akdeniz iklimi etkilidir. Yıllık ortalama sıcaklık Akdeniz kıyılarından enlem etkisiyle 1-2°C düşük olup, kuzeye doğru fark artar. Dağların uzanışından dolayı yamaç yağışları azaldığından, yıllık yağış tutarı Akdeniz kıyılarından daha azdır.

Marmara Kıyıları

Enlem ve Balkanlardan gelen soğuk hava kütlelerinin etkisiyle Marmara kıyılarındaki Akdeniz iklimi geçiş özelliği gösterir.